Úterý, 19. listopadu, 2024
Česká asociace hydrogeologů
člen Unie geologických asociací (UGA)
Domů Studny

Studny

Studna je svislé vodní dílo sloužící k jímání a odběru podzemní vody. Buduje se podle vodního a stavebního zákona buď jako kopaná stavba, jejíž plášť je postupně směrem dolů vytvářen vyzdívkou nebo betonovými skružemi, nebo jako vrt vybudovaný pomocí vrtné soupravy vystrojený zárubnicemi s perforací.
Proces budování studny začíná hydrogeologickým průzkumem, kdy se provede terénní rekognoskace včetně vyhledání sousedních studen a rešerše archivních podkladů (starší vrtné a průzkumné práce). Na základě těchto informací odborně způsobilý hydrogeolog uváží možnost zbudování nové studny a zpracuje projekt geologických prací a podá žádost o povolení k realizaci na příslušný vodoprávní úřad. Ve většině případů je poté studna budována jako průzkumný vrt, na kterém se provede čerpací zkouška, stanoví se její vydatnost a následně se požádá o povolení stavby vodního díla a povolení k odběru podzemní vody. V případě, že bude studny hlubší 30 m provede ještě ohlášení vrtu dle §6 odst. 3 zákona č. 62/1988 Sb. o geologických pracích (Geologický zákon).

Kopaná studna v údolí obce Eibenthal, Banát, Rumunsko
Kopaná studna v údolí obce Eibenthal, Banát, Rumunsko

I když vlastnictví studny zvyšuje cenu nemovitosti a dodává pocit nezávislosti na cenách vodného a stočného, ne pro každý dům či zahradu je její zbudování nezbytné. Pro užitkovou vodu a zálivku zahrady lze nejprve doporučit využití zachycených dešťových srážek, na zvážení je také nadbytečnost budování studny uprostřed intravilánu plně vybaveného vodovodním řadem a kanalizací. K rozhodnutí, zda do studny investujete, je potřeba zahrnout také úvahu finanční. K ceně za projekční a vrtné práce, které se aktuálně dle hloubky studny pohybují v úrovni cca 100 – 150 000 Kč je nutno připočíst ještě osazení studny čerpadlem a přívod elektřiny ke studni a vody do nemovitosti. Celková cena prací se tak může dostat k cca 200 – 250 000 Kč. Počítejte také s tím, že vodné sice platit nebudete, ale stočné za odvod odpadní vody do kanalizace ano. Finanční návratnost takové investice pak bude cca 20 – 25 let. O studnu je třeba také pečovat jako o kteroukoliv jinou stavbu. Voda by z ní měla být čerpána průběžně objemem stanoveným v rámci čerpací zkoušky, nikdy nárazovým zčerpáním až na úroveň sacího koše, protože takové chování časem způsobí zapískování, tj. tedy znepropustnění celého okolního kolektoru, a studna se znehodnotí. Pravidelně by též měla být měřena její hloubka, a tedy přítomnost kalů, a uvážena nutnost jejího vyčištění. Pokud ale budou práce provedeny dobře a o studnu se budete starat, může se ve vaší rodině studna dědit po několik generací, stejně jako stříbrné příbory a hudební sluch.

Víte, že…

Nejstarší známá studna na světě se nachází na území ČR a byla objevena při budování dálnice D35 u Ostrova na Chrudimsku. Pochází z neolitu, je vysoká 140 cm, široká 80 cm, tvořená prkny, a její stáří se datuje na více než 7000 let.

Nejhlubší studna u nás byla zbudována na zámku Zbiroh a dosahuje hloubky 163 m. Velice hluboká studna byla zbudována v roce 1580 na hradě Hukvaldy (140 m) nebo ve 14. století na hradě Helfštýn (150 – 160 m). Tyto studny byly budovány hornickým způsobem, tedy vyrubáním šachty. Pro budování té hukvaldské byli povolání mistři kameničtí až z Itálie, práce trvaly celý jeden rok a hotová studna stála bez jednoho zlatého jako roční výnos celého hukvaldského panství.

Nejširší studna v ČR se nachází v podzemí města Mělník. Pochází ze 14. století, je hluboká 54 m a má šířku 4,54 m. Sloužila jako zdroj vody pro celé středověké město.

A jako bonusová informace – rychlý radící rozcestník ČAH k sanaci studní po povodních
A) Vaše studna byla zaplavena?
– Sledujte stránky Ministerstva zdravotnictví – pro občany, jejichž studna byla v průběhu zářijových povodní zaplavena, případně existuje riziko znečištění v důsledku povodní, se připravuje program provedení bezplatné hygienické kontroly – laboratorní analýzy kvality vody. Vláda ČR prozatím finance na tento program neschválila.
– Analýzu vody je třeba udělat s časovým odstupem od proběhlé povodně, až se odstraní nánosy bahna a klesne hladina podzemní vody na obvyklou úroveň. Do té doby proveďte sanaci studny, buď pomocí specializované vrtné firmy, nebo svépomocí (v případě, že máte kopanou studnu) dle postupu níže (Zdroj: web SZÚ):
• Mechanicky očistit vnější stěny studny a čerpací zařízení od nánosů bahna a nečistot a opravit poškozené části vnějšího krytu studny. Důkladně opláchnout čistou vodou, nejlépe tlakovou.
• Otevřít studnu a úplně vyčerpat vodu.
• Zjistit, zda se ve studni nevyskytují jedovaté plyny a zda je u dna dostatek kyslíku – nejjednodušší způsob kontroly je spuštění zapálené svíčky na dno studny. V případě bezkyslíkatého prostředí svíčka zhasne, v případě výskytu metanu dojde ke vzplanutí.
• Důkladně mechanicky (např. kartáčem nebo tlakovou vodou) očistit vnitřní stěny studny, čerpací zařízení a dno studny. Důkladně opláchnout čistou vodou a vodu opět úplně vyčerpat. Omýt vnitřní stěny studny 0,05% roztokem chlornanu sodného (pokud používáte přípravek Savo, získáte tento roztok nadávkováním 100 ml Sava do 10 litrů vody).
• Opláchnout stěny studny čistou vodou a vodu znovu vyčerpat.
• Odstranit stávající pokryv dna (štěrk, hrubozrnný písek) a vyměnit za nový, případně za důkladně propraný starý.
• Nechat studnu naplnit vodou a v případě, že je voda dále kalná, pokračovat v čerpání až do vymizení zákalu.
• Provést konečnou dezinfekci vody. Při provádění dezinfekce respektujte návod k použití daného výrobku. K tomu je vždy potřeba znát aspoň přibližně objem vody ve studni. V případě použití chlorového přípravku, použijete dávku odpovídající 1 mg aktivního chloru na litr vody (pokud používáte přípravek Savo, znamená to dávku 100 ml Sava na 1 m³ vody). Přípravek nalijte opatrně do studny a krátkým zapnutím čerpadla či jiným způsobem promíchejte. Nechte působit alespoň 8 hodin, je vhodné po 2 až 3 hodinách nasát dezinfikovanou vodou také do potrubí, kterým se voda ze studny čerpá do domu nebo na zahradu.
• Teprve po provedené dezinfekci a obměně vody za čerstvou je možno odebrat vzorek vody k provedení laboratorní kontroly.
• U vrtaných studní se doporučuje, aby vyčerpání a dezinfekci provedla odborná firma.
• Do doby, než lze vodou použít jako pitnou, je nutné k pití, výplachu úst či vaření pokrmů používat výhradně vodu balenou. Vodu lze použít jako užitkovou k mytí, výjimečně ji lze pít pouze po převaření (ve varné konvici stačí dosáhnout bodu varu).
B) Vaše studna je v oblasti přímo postižené záplavami, ale fyzicky zaplavena nebyla?
– Ke zhoršení kvality podzemní vody ve studni může dojít, i když jste přímo nebyli zaplaveni, záleží na geologických podmínkách, především propustnosti podloží.
– Zkontrolujte, zda voda ve studni změnila na pohled svoji kvalitu – zákal, zápach, barvu…zvýšila se mimořádně hladina ve studni? Pokud ano, proveďte šokovou desinfekci chlorem o koncentraci 0,5 – 1 mg/l (přidáním Sava, 1 dcl na 1 m3 vody ve studni, při aplikaci nárazově spusťte a vypněte čerpadlo, voda ve studni se tím promíchá). Poté nechte 12 hodin působit a pak vodu odčerpejte (cca 2 – 3 objemy vody ve studni). Za cca 1 – 2 dny nechte provést zkrácený chemický rozbor vody včetně mikrobiologického rozboru v některé Vám blízké laboratoři. Pokud voda nebude pitná, provádějte desinfekci kontinuálně a rozbory opakujte cca po 2 týdnech.
C) Vaše studna není přímo v záplavové oblasti, ale něco se vám nezdá?
– Také zkontrolujte, zda voda ve studni změnila na pohled svoji kvalitu – zákal, zápach, barvu…zvýšila se mimořádně hladina ve studni? Pokud ano, proveďte krátkou desinfekci chlorem o koncentraci 0,5 mg/l (přidáním Sava, 1 dcl na 2 m3 vody ve studni, při aplikaci nárazově spusťte a vypněte čerpadlo, voda ve studni se tím promíchá). Poté nechte 2 hodiny působit a pak vodu odčerpejte (cca 2 – 3 objemy vody ve studni). Za cca 1 – 2 dny nechte provést zkrácený chemický rozbor vody včetně mikrobiologického rozboru v některé Vám blízké laboratoři. Pokud voda nebude pitná, provádějte desinfekci kontinuálně a rozbory opakujte cca po 2 týdnech.
Více informací najdete zde:
Přesný popis technických prací při sanaci zasažené studny najdete zde: